

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 790 mV |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Reverse Current | 7 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 4388
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14323
Ext.Price$0.14323
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14323 | $0.14323 |
| 10 | $0.12646 | $1.26460 |
| 50 | $0.11165 | $5.58250 |
| 100 | $0.09735 | $9.73500 |
| 500 | $0.08488 | $42.44000 |
| 1000 | $0.08007 | $80.07000 |
| 3000 | $0.07553 | $226.59000 |
| 5000 | $0.07125 | $356.25000 |
